Nezaradené

Pokrytecký útok na Muska. Twitter je, predsa súkromná firma.

Takmer vždy pri kritike sociálnych sietí kvôli ich cenzorským praktikách vznešene nazývaných, ako moderácia obsahu zaznieval argument súkromnej firmy. Prečo sa kritizujú súkromné spoločnosti za ich slobodné rozhodnutie moderovať obsah podľa vlastného uváženia. Pokiaľ sa nám ich konanie nepáči môžeme ísť inde alebo si založiť vlastnú sociálnu sieť, na ktorej môžeme sami rozhodovať, čo sa na nej bude vyskytovať.

Toto je argument progresívnej ľavice v anglosaskom prostrední známejšej pod označením woke už niekoľko rokov pri kritike cenzorských praktik sociálnych sietí zo strany konzervatívcov, kresťanov, pravičiarov a dokonca aj klasických liberálov.

V skutočnosti, keď takáto sociálna sieť vznikala napríklad Parler alebo Gab bola okamžite de facto zlikvidovaná. Obe chceli moderovať svoj obsah v duchu amerického chápania slobody slova a prejavu. Nikomu sa však nedarilo narušiť faktický kartel už zavedených sociálnych sietí, ktoré cenzurujú svoj obsah spôsobom, ktorý umožňuje na nich fungovať prakticky neobmedzene extrémnej ľavici zatiaľ, čo aj neextrémistická pravica má problémy prezentovať svoje názory. Dobre to ilustruje aj prístup Twittru k satirickej stráne Babylon Bee, ktorá si robila srandu z progresívcov a satirickej stránke The Onion, ktorej terčom boli naopak konzervatívci. Prvá bola zablokovaná zatiaľ, čo druhá funguje naďalej.

Teraz má Twitter nového vlastníka a ako súkromná firma sa rozhodol zmeniť prístup k moderovaniu obsahu. Twitter sa tak môže stať alternatívou pre ľudí, ktorí nesúhlasia s cenzorskými zásahmi ďalších sociálnych sietí predovšetkým facebooku. Je to presne to po čom volali celé roky obhajcovia moderovania resp. cenzurovania sociálnych sietí. Nepáči sa Vám konanie jednej sociálnej sieti tak prejdite na druhú a netrepte o cenzúre. Keď sa tento stav priblížil zažívame hysterické reakcie, teda jeden z hlavných argumentov, ktorý sa využíval pri obhajobe cenzurovania sociálnych sietí sa vytratil rýchlosťou blesku.

Dokonca aj samotná OSN sa ozvala. Vyzvala nového vlastníka Twittru k dodržiavaniu ľudských práv na Twitteri a zabráneniu šíreniu nenávistných prejavov a dezinformácií. Reakcia prišla po tom, čo sa Musk rozhodol prepustil polovicu zamestnancov pričom sa to, ale týkalo napríklad všetkým z oddelenia pre ľudské práva. OSN akože doposiaľ nevadilo, že na Twitteri má účet Taliban, Iránsky Ajatoláh vyzývajúci napríklad k zničeniu Izraelu a ďalšie podobné skupiny a ľudia? Asi len šírili lásku a toleranciu. Alebo nenavadilo šírenie hastagu „Zabite všetkých mužov“?

Hold každý máme asi iné kritérium chápania nenávisti.

Podobne absurdné vyjadrenie mal aj bývalý guvernér štátu Vermot z demokratickej strany Howard Dean, ktorý prehlásil:„Teraz, keď Elon Musk kupuje Twitter, je pre nás všetkých otázkou: Dovolí zločincovi (poz. Má na mysli Donalda Trumpa), ktorý túto platformu využíval ku klamaniu a šíreniu dezinformácií za účelom zvrhnúť vládu USA, aby sa vrátil a pokračoval vo svojej zločineckej činnosti? A pokiaľ to urobí ako proti nemu budeme bojovať?

Hysterických reakcií sa nájde celá rada, ale stále sa človek musí pýtať prečo. Hlavným dôvodom je asi strach progresívnej ľavice zo strany takmer absolútnej kontroly sociálnych sietí. Strata Twitteru je obzvlášť bolestivá, pretože to síce nie je najväčšia sociálna sieť, ale je najvplyvnejšia. Nesmieme zabúdať, že sociálne siete obzvlášť Twitter vytvárajú zdanie verejnej mienky. Malá ale zato hlasitá skupina je schopná vytvoriť dojem, že ňou prezentovaný názor je názorom väčšiny, čo má nesmierne silný vplyv na politikov. Ak sa k tomu pripojí aspoň časť médií je pre politika veľmi ťažké zaujať nesúhlasné stanovisko. Ľahko môže podporiť niečo s čím sám osobne nesúhlasí, dokonca ani väčšina jeho voličov prípadne väčšina všetkých voličov, ale dav na sociálnych sieťach umocnený médiami vytvoria falošný dojem, ktorému sa politik prípadne strana nechcú stavať v obavách zo strany voličskej podpory. Toto nie je výsada len Spojených Štátov, ale stále viac to pociťujeme aj v našich končinách. Muskov prístup k Twittru, ktorý by dbal na slobodu slova a prejavu v klasickom americkom chápaní by to vážne narušilo. Progresívci by stratili silný nátlakový nástroj.

Samozrejme na diskusiu na Slovensku by to veľký priamy vplyv nemalo vzhľadom na marginálnu úlohu Twittru. V Českej republike by to už mohlo mať vplyv väčší no v zásade je to úplne irelevantné. Dôležité totiž pre nás je aký vplyv to bude mať na diskusiu v Spojených Štátoch, pretože nech sa to niekomu páči alebo nie má spoločenský vývoj za Atlantikom na nás dominantný vplyv.

Odber noviniek