Pred pár týždňami priniesli naše médiá informácie o Bidenovom návrh predať časť ropy z Amerických strategických ropných rezerv kvôli stabilizácii cien pohonných hmôt. O pár dní nato sa začali zo Spojených Štátov šíriť informácie o vzrastajúcom nedostatku ropy. Zásoby by nedokázali pokryť ani len mesačnú spotrebu krajiny pričom ich hodnota je najnižšia od začiatku 80-tych rokov.
Hlavný vinník rysujúcej sa katastrofy sa hľadá, ako je už v poslednej dobe zvykom v Kremli. V skutočnosti ich musíme hľadať v Bielom dome a politike presadzovanej demokratmi v posledných rokoch, pretože nedostatok ropy v krajine nespôsobil len jeden už spomenutý faktor.
Prvý faktor, ktorí si musíme spomenúť je nevyužitie príležitosti doplniť strategické ropné rezervy na začiatku pandémie covidu-19. V tej dobe klesla cena za barel ropy na necelých 20 dolárov. Preto prišiel vtedajší prezident Donald Trump s racionálnym a logickým návrhom využiť vzniknutú situáciu k doplneniu rezerv. Amerika ich mohla doplniť za extrémne výhodnú cenu. Lenže Kongres už vtedy ovládali demokrati a návrh putoval do koša. Motivácia k zamietnutiu návrhu však nebola motivovaná len politikou antitrump, ale aj podozrievaním prezidenta zo snahy zachrániť či podporiť ropný priemysel. Demokrati videli vo veľkých ekonomických problémoch ropných spoločností príležitosť k rýchlejšej transformácii k zeleným riešeniam akým je napríklad elektromobilita. V zelenej budúcnosti nie je miesto pre ropné spoločnosti a pandémia priniesla príležitosť, ako ich zničiť bez toho, aby to na prvý pohľad bol cieľ.
Zelená budúcnosť nás privádza k ďalšiemu podstatnému dôvodu súčasných problémov s nedostatkom ropy. Po nástupu do prezidentskej funkcie jeden z prvých príkazov nového prezidenta Bidena bolo zastavenie výstavby ropovodu Keystone XL z Kanady. Ten mal v najbližších rokoch významne prispieť k energetickej nezávislosti Spojených Štátov na importe ropy zo zámoria. Súčasne spoločne s väčšinou demokratov začal pravidelne útočiť na americké ropné a plynárenské spoločnosti. Tie už nemajú podľa nich budúcnosť a končia. Dokonca v nedeľu pred kongresovými voľbami nepochopiteľne sľúbil Američanom že ich ochráni pred novými vrtmi slúžiacich pre ťažbu fosílnych palív. Asi nie je prekvapujúce praktické zastavenie rozvoja domácej ťažby a uzavretie starších rafinérií namiesto ich modernizácii, pretože náklady by sa už nemuseli vrátiť. Americká závislosť na importe ropy tak znovu začína stúpať (pozn. za Trumpovej administratívy v roku 2019 po skoro 80 rokoch bola teoreticky Amerika sebestačná v dodávkach ropy a dokonca sa stala exportérom) a spracovateľské kapacity surovej ropy klesajú aj vzhľadom na uzavretie starších rafinérí. Znížení covidový dopyt spojení s demokratickými vyhrážkami viedli majiteľov k rozhodnutiu ich definitívne uzavrieť.
Do toho prichádzajú sankcie na ruskú ropu. Import surovej ropy do Spojených Štátov naraz príde o nezanedbateľné množstvo pričom nahradiť ho prakticky nie je, kde. Proti domácej ťažbe sa aktívne bojuje a Saudská Arábia spoločne s krajinami OPEC+ sa dohodli na znížení dennej ťažby, čo ešte viac prehlbuje nedostatok ropy. Motivácie Rijádu k znižovaniu produkcie ropy sú dve. Ani jedna nesúvisí s láskou k Moskve. Prvou a asi najdôležitejšou je očakávaná celosvetová recesia a druhou je pomsta Washingtonu. Biden ostro vystúpil voči saudskému princovi za vraždu novinára, čo je síce pekné a humanistické, ale absolútne nelogické. Pokiaľ znižujem ťažbu ropy na vlastnom území a spolieham sa na jej import predovšetkým z jedenej krajiny, ktorá je zároveň kľúčovým spojencom v regióne a má jednej z najdôležitejších hlasov v organizácii OPEC+ prakticky za žiadnych okolností sa nemôžem voči nej príliš ostro ohradiť. Len idiot bude na ňu útočiť. Ale Bidenovi sa na druhej strane podarilo rozhnevať si Indiu aj Brazíliu, ktoré sa Trumpovi darilo pretiahnuť na stranu Západu a hlavne prvá menovaná predstavuje asi najdôležitejšia spojenca pri budúcom konflikte s Komunistickou Čínou.
Súčasná situácia dokonca donútila Spojené Štáty ponížiť sa a ísť z prosíkom do Saudskej Arábii aby neznižovala dennú produkciu ropy prípadne, aby rozhodnutie krajín OPEC+ odložili o mesiac, teda až po amerických kongresových voľbách! Je zaujímavé, ako americké aj naše médiá nekričia o nehoráznej volebnej korupcii demokratov, pretože nepotrebuje trojciferné IQ, aby ste pochopili prečo Biden žiadal odklad rozhodnutia o mesiac. Podobne tak aj prečo uvoľnil časť strategických ropných rezerv k udržaniu cenovo prijateľných pohonných hmôt pred voľbami. Veriť jeho slovám že to nesúvisí s voľbami môže len blázon. V Spojených Štátoch na výsledky volieb totiž majú ceny pohonných hmôt ak nie kľúčoví tak jeden z najdôležitejších dopadov na výsledky. Drahé pohonné hmoty a v niektorých častiach krajiny spojené dokonca aj s ich nedostatkom by mohli viesť k úplnej volebnej porážke. Ako vidíme na predbežnom výsledku volieb mohol to byť jeden s faktorom, ktorý zmiernil prehru demokratov.
Bidenov predaj časti strategických ropných rezerv je mimochodom ukážkový prípad populizmu, ktorý zjavne tzv. kritickým médiám v Spojených Štátoch aj u nás vôbec nevadí. Však, keď to robí náš človek tak je to v poriadku, ale, keď to robí napríklad Trump je to zlé, nedemokratické, nemorálne etc. pretože podobne sa správal aj Trump a asi každý americký prezident v posledných desaťročiach.
Navyše Bidenova populistická politika vedie na rozdiel od Trumpovej k vážnemu ohrozeniu národnej bezpečnosti, pretože za posledné týždne klesli rezervy o celú jednu tretinu! To podľa niektorých expertov otvára otázky pripravenosti štátu na veľké prírodné katastrofy alebo vojnový konflikt. Isteže armádnych rezerv sa síce predaj ropy netýka no konflikt väčšieho rozsahu by mohol vážne narušiť import ropy zo zámoria. Do konfliktu by sa nemuseli ani Spojené Štáty zapojiť priamo. Stačí napríklad rozsiahlejší konflikt na Blízkom východe. Bez dodávok ropy a s jej nedostatočnými zásobami by sa hospodársky život v krajine zrútil. Preprava tovarov prostredníctvom kamiónov, vlakov a lietadiel by sa zastavila, poľnohospodárstvo by prestalo fungovať, čo by viedlo budúci rok nedostatku potravín, ľudia by mali problém prísť do práce a mnoho ďalších problémov vrátane vykurovania, pretože USA sú krajinou omnoho viac závislejšou na rope než my. V tejto súvislosti začínajú zaznievať hlasy o prerušení pomoci s dodávkami ropy do Európy, aby sa zabezpečil dostatok čierneho zlata pre domáci trh. Je zaujímavé že sa o tom v Európe vôbec nehovorí a dohľadať informáciu o tom v našich médiách je prakticky nemožné.
Prezident Biden už síce hovorí o potrebe doplniť strategické ropné rezervy. Ropu do nich chce kupovať v hodnote asi 70 dolárov za barel, teda viac, ako tri krát drahšie, ako sa mohla kupovať za Trumpa nebyť demokratického veta. Navyše cena je úplne irelevantná, pretože ju jednoducho nebude, kde kúpiť vzhľadom na jej nedostatok. Snaha udržiavať cenu pohonných hmôt na nižších hodnotách predajom časti rezerv je krátkozraká a nebezpečná politika aj z iného než spomínaného hľadiska. Zásoby nie sú nekonečné, zvýšenie ťažby je v nedohľadne takže po skončení uvoľňovania časti rezerv cena skokovo vyletení, aby sa vyrovnal dopyt s ponukou. To podporí ďalší rast inflácie a zdražovania. Nič sa tým nevyrieši, teda okrem zisku volebných hlasov len sa nevyhnutné zdraženie odloží na neskôr a možno aj prehĺbi. Zákony trhu sú ako zákony prírody. Žiadne politické rozhodnutie ich nedokáže zmeniť.
Keby sa niečo podobné stalo v opačnom garde médiá by Trumpa a republikánov mediálne zlynčovala.
V tejto súvislosti by sme mali spomenúť ďalšiu mediálnu reakciu na konanie Saudskej Arábie, ktorá je vskutku kúzelná. Zatiaľ čo pri Trumpovi vyhrážajúcom sa Saudskej Arábii zastavením pomoci a obmedzením vojenskej spolupráce, teda dodávok zbraní kvôli odmietnutiu jeho požiadavky Rijádom a následne OPECom spustili voči nemu nevyberavú kampaň. Jeho správanie malo byť nechutným politickým vydieraním spojenca, ktoré slušný a demokratický politik nerobí. Prešlo pár rokov a Biden vyhlásil možné podniknutie nešpecifikovaných krokov voči kráľovstvu vrátane obmedzenia dodávok zbraní pretože sa nespráva v súlade s požiadavkami Spojených Štátov. Takže to, čo bolo za Trumpa zlé je za Bidena minimálne neutrálne ak nie dokonca pozitívne. Inak povedané je to adekvátna a správna reakcia? Ako majú ľudia potom brať média vážne a ako relevantný zdroj informácii?
Problém s dostatkom ropy je len ďalšou ukážkou v rade, ako ideologicky motivované konanie poráža realita. Nie len Európska únia dopláca na svoju zelenú politiku ale aj najväčšia svetová mocnosť. Prakticky každý deň vidíme zlyhania zelenej politiky na Západe a pomaly za vysokú cenu sa na Západe zo zeleného snu prebúdzame a začíname sa pozerať na svet realisticky. Zrejme, ale budeme musieť padnúť ešte viac, aby sme sa jej zbavili úplne. Až v Spojených Štátoch nebude nafta, obchody ostanú prázdne, nebude v bytoch teplo začnú sa vŕtať vrty pre ťažbu fosílnych palív kdekoľvek to bude možné a Európa ju bude nasledovať.
Pridať komentár