Pred pár týždňami ohlásil slovenský minister obrany získanie 15 tankov Leopard 2 vo verzii A4, ktoré Nemecko poskytne zadarmo ako kompenzáciu za darované mobilizačné BVP-1 ukrajinskej armáde. Voči tomuto postupu som nezaznamenal žiadne kritické hlasy. Ani od politikov ani našich kritických médií. Na jednej strane to chápem. Veď prečo by mali zaznievať kritické hlasy pokiaľ slovenská armáda získa jeden z najlepších tankov súčasnosti aj keď staršej verzii tak výhodne? Lenže kritické hlasy by tu mali zaznieť a dôvody prečo by tomu tak malo byť si uvedieme v nasledujúcich riadkoch.
Slovensko nie je jediné, ktoré takto obdrží Leopardy 2A4. Už v máji ich Česká republika takto získala 14 plus jeden vyprošťovací. Na rozdiel od Slovenska to bola kompenzácia za nemodernizované tanky T-72M1. Z tohto pohľadu je Slovenský obchod dokonca výhodnejší. Ani za riekou Moravou sa voči tomu neozvali kritické hlasy. Prečo médiá a ľudia, ktorí všade hovoria o potrebe kritického myslenia nepovažujú tento spôsob nemeckej pomoci Ukrajine za problematický?
Veď pokiaľ naše krajiny dostanú takýmto spôsobom tanky z Nemecka je jasné, že nové sa budú kupovať tiež u nich, pretože naše krajiny nie sú dostatočne bohaté, aby si mohli dovoliť luxus v podobe prevádzky dvoch rôznych typov. Kúpa iného typu by nedávala zmysel, pretože k čomu nám budú poskytnuté stroje? Prevádzkovať 15 Leopardov 2A4 a dajme tomu 30 juhokórejských K2 Black Pantherov nedáva žiadny zmysel. V Poľsku pri počte viac ako 200 Leopardov 2, viac ako 300 M1 Ambramsov a skoro tisícovke K2 Black Pantherov áno.
Spoločne s nákupom samotných tankov sa s nimi, ale musia kúpiť aj podporné vozidlá, ako napríklad vyprošťovací tank Bergepanzer, mostný tank Leguan, prepravné trailery, výcvikový tank Fahrschulpanzer, muničné, spojovacie opravárenské a veliteľské vozidlá. Okrem techniky je potrebné zaistiť nákup odpovedajúcej munície, náhradných dielov, servisu, výcviku posádok a mechanikov, vybudovať úplne nové zázemie. Bez zmienených vecí nie je prakticky možné efektívne využívať ani darované tanky takže Nemci nám ich síce poskytli, ale veci navôkol ak ich chceme efektívne prevádzkovať a nie ich mať len na prehliadkach a výstavách si už musíme zabezpečiť sami. Iste Berlín minimálne ČR neviem ako je to pri Slovensku poskytne na jeden rok náhradné diely a tridsať denných dávok munície pre každý jeden tank. No potom si ich už budeme platiť sami a Nemci budú inkasovať zisky. Nič proti ziskom veď spoločnosť to skonštruovala a pravidelne modernizuje, ale ako k nim prišla?
Kde nám tu ostal tender, do ktorého by sa zapojili rôzni výrobcovia? Kde sú definované požiadavky na nové MBT (hlavný bojový tank) od armády? Kde sú testy rôznych konkurenčných typov? Kde je definovaný politický, bezpečností a ekonomický benefit plynúci z kúpy nových tankov? Menšia odbočka k nákupom vojenskej techniky. Nie vždy sa musí kúpiť vojenská technika ideálne splňujúca požiadavky ozbrojených síl, pretože sa vždy prihliada nakoľko krajina môže kúpou danej techniky zvýšiť svoju bezpečnosť. Napríklad kvôli lepšej kooperácii so susednými krajinami, zvýšenou garanciou bezpečnosti vďaka medzinárodnej váhe krajiny, od ktorej ju kupuje (preto idú F-35 ako teplé rožky pretože motivácia Spojených Štátov brániť krajiny, ktoré ich majú je výrazne vyššia), zlepšením politických vzťahov s krajinou čo sa premietne v prehĺbení vzájomnej spolupráce prinášajúcej rôzne druhy benefitov (preto Maďarsko kupuje techniku z Nemecka, Francúzka, Turecka a USA) a v neposlednom rade nakoľko je krajina ochotná garantov dodávky, servis a ďalšie súvisiace veci v rôznych situáciách. Samozrejmosťou je aj ekonomický a technologický profit domáceho priemyslu.
Prečo na to naše kritické médiá, verejne činné osoby, ale aj aspoň niektorý politici nepoukázali? Však Nemecko nekalým spôsobom vytlačilo akúkoľvek konkurenciu a to pod ušľachtilým plášťom pomoci ukrajinskej armáde hrdinne vzdorujúcej agresorovi! Berlín tak rozhodol o budúcnosti nášho tankového vojska za nás a pomaly si vytyčuje sféru svojho vplyvu minimálne vo vojenskej rovine. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu Poľsko nekupuje ďalšie tanky z Nemecka ale obrátilo sa na Spojené Štáty. Tie však majú plné kapacity a nedokážu zabezpečiť výrobu dostatočného množstva tankov v dostatočne krátkom čase a tak pristúpilo k nákupu Juhokórejských Black Panterov. Južná Kórea ich dokáže vyrobiť dostatočný počet v krátkom čase, je ochotná presunúť výrobu do samotného Poľska, je pomerne kompatibilný s Americkým Abramsom, je pomerne ľahký, podľa expertov je to možno najlepší tank súčasnosti ale zároveň Poľsku v tomto prípade vyhovuje absencia politických záujmov. Soulu tu ide len o biznis. Z nákupu Abramsov plynú pre Poľsko dôležité politické benefity pričom Spojené Štáty aj Južná Kórea pôsobia, ako stabilní partneri ochotný poskytnúť garancie pri nákupe a prevádzke ich techniky. Naopak Nemecko nie je ochotné garantov nič a dlhodobo pôsobí na medzinárodnej úrovni ako nespoľahlivý partner s podivným prístupom k exportu zbraní. Na jednej strane odmieta dodávať zbrane armádam, ktoré sú zapojené do ozbrojených konfliktoch niekedy k tomu pripája aj otázku ľudských práv, ale zároveň ich exportuje do Egypta, ktorý sa vojensky angažuje v Líbyi a stav základných ľudských práv je tam biedny.
Zodpovedné vlády by takýto návrh mali dôrazne odmietnuť. Pokiaľ tak neučinia môže to mať len dva dôvody prvým že sú to nekompetentní hlupáci a druhým je dostatok silných argumentov v podobe núl. Pokiaľ chce Spolková Republika Nemecko skutočne pomôcť nám a Ukrajine mala by poskytnúť finančnú kompenzáciu +/- odpovedajúcej cene vojenskej techniky poskytnutej brániacej sa Ukrajine. Bolo by tak len na nás pre akú vojenskú techniku sa vláda v spolupráci s armádou rozhodne. Ak by panovali obavy z prípadnej korupcie čo chápem v prípade Slovenska, ale aj Českej republiky a rozkradnutia peňazí tak by peniaze neposkytla priamo, ale zaplatila by ich priamo výrobcovi techniky (v tomto prípade tankov) pre ktorú sme sa rozhodli my nech už by to boli americké Abramsi, juhokórejské Black Pantheri alebo ďalšie typy vrátane nemeckého Leopardu 2. Pretože skutočne je to jeden z najlepších tankov na trhu a podľa niektorých expertov je to stále najlepší tank na svete. Rozhodnutie sa pre jeho kúpu má byť však rozhodnutím vlády v spolupráci s armádou nie faktickým nanútením prostredníctvom daru pretože takto to medzi skutočnými partnermi nefunguje.
Pridať komentár