Ukrajina dnes čelí drvivej početnej a technologickej prevahe. Bez ohľadu na odhodlanosť a sebaobetovanie bude ukrajinská armáda nevyhnutne porazená. Aj, keď na niektorých miestach dočasne stabilizuje frontu, udrží si bojaschopnosť a zostanú jej ťažké zbrane pri súčasných intenzívnych bojoch jej čoskoro dôjde munícia. Ako, teda pomôcť Ukrajine odraziť agresiu?
Vojaci NATO Ukrajinu nepodporia
Biden to povedal jasne a v súlade s väčšinovým názorom v NATO. Žiaden aliančný vojak nepôjde na Ukrajinu bojovať proti ruskej armáde. Ukrajina je v tom sama no jej pád a naša slabá reakcia pripravujú podmienky pre vypuknutie nových konfliktov v celom svete k čomu bude samostatný článok. Musíme jej, preto pomôcť. Pomoc nás, ale nesmie dostať do otvorenej vojny s Ruskou federáciou. Ale ako?
Poskytnime Ukrajine čo potrebuje pre obranu
Musíme jej dodávať zbrane, muníciu, potraviny, lieky a ďalší vojenský aj nevojenský materiál potrebný pre odrazenie invázie. Ukrajina však nemá toľko finančných zdrojov, aby nám za to mohla hneď zaplatiť. Mali by sme sa, preto inšpirovať v druhej svetovej vojne v dobe kedy ešte boli Spojené Štáty neutrálne. Jedenásteho marca/března 1941 schválil Franklin Delano Roosevelt tzv. Lend and Lease Act, teda slovensky Zákon o pôžičke a prenájme. USA na jeho základe mohli dodávať krajinám bojujúcich proti Tretej ríši a Taliansku vojenský a nevojenský materiál hneď, ale štáty mohli zaplatiť až neskôr. Krajina tak mohla pomôcť vtedy osamotenej Británii bez narušenia neutrality. Neskôr bola pomoc dôležitá pre úspech Sovietskeho Zväzu.
Dnes by Západné krajiny mali schváliť obdobný zákon. Dodávať Ukrajine všetko, čo potrebuje pre boj, ale platbu očakávať až po skončení vojny.
Sankcie vs. Ruská duša
Sankcie, ktoré bohužiaľ opäť kvôli Nemecku nebudú tak tvrdé, ako by mali byť súčasnú situáciu neriešia. Ruské tanky nezastavia pred Charkovom, Kyjevom alebo Ľvovom. Je veľkou otázkou nakoľko budú účinné aj v samotnom Rusku. Pokiaľ sa zaujímate o spoločnosť v najrozľahlejšej krajine sveta musíte byť vážne skeptický voči účinkom akokoľvek tvrdých sankcií. Vďaka pevne riadenému toku informácií je v ľuďoch vyvolaní pocit obkľúčenej pevnosti, ktorá sa musí brániť pred svetom tak ako pred Hitlerom, Napoleonom alebo Švédmi. V takýchto časoch je v ruskej mentalite zakódovaná schopnosť prijať veľké strádanie. Sankcie a ich dopady tak väčšinu dnešných ľudí pravdepodobne nebudú viesť k protestom za zvrhnutie Putinovho režimu.
Sankcie musia cieliť na elitu
Sankcie môžu byť účinné prakticky len pokiaľ sa zamerajú na tzv. věrchušku, teda ľudí na vysokých pozíciách. Ruské dejiny ukazujú, ako práve tieto skupiny obyvateľstva mali ako jediné reálny vplyv na vládcu. Obzvlášť to platilo za dôb Bátušku Cára kam dnes krajina smeruje možno skôr než do obdobia Sovietskeho Zväzu hoc Putin ich stotožnil. Pokiaľ sankcie budú bolieť věrchušku môžu Putina zosadiť a sadnúť si k jednaciemu stolu nie do tankov.
Navyše Rusko si v poslednom období vytvorilo veľké devízové rezervy a ťaží z rastu cien ropy a zemného plynu. Fakticky v Európe ľudia kúrením a svietením financujú Ruský útok na Ukrajinu. Sankcie tak na krajinu nemusia udrieť naplno pričom, aby boli účinné nesmú sa obchádzať a musia platiť aj na Bielorusko.
Zmyslov zbavené vedenie Ruska
Vedenie v Kremli sa podľa všetkého rozhodlo myslieť vo veľkom a je, teda otázkou či ich akokoľvek tvrdé sankcie môžu ešte zastaviť od budovania „Veľkého“ Ruska. Bohužiaľ nerád to píšem jedinou vecou, ktorá ich môže zastaviť je tvrdý náraz. Ten sa nedokáže docieliť sankciami, ale len v poli. Dodávky vojenského a nevojenského materiálu spôsobujúceho ruskej armáde veľké straty na technike a živej sile tak môžu pravdepodobne, ako jediné prinútiť Moskvu jednať.
Ako nás učí história zmyslov zbavené vedenie štátu nezastavia sankcie či ústupky, ale len hrubá sila.
Pridať komentár