Elektrika výrazne zdražuje čoskoro sa pripojí teplo, plyn, potraviny, pohonné hmoty, stavebné materiálny prakticky všetko na, čo si spomeniete a ich rast sa pravdepodobne nezastaví ani v najbližších rokoch. V nasledujúcich riadkoch sa pozrime na to, čo detskí aktivisti s rodičmi na piatkových protestoch na uliciach nedomysleli.
Pre mnoho ľudí, ktorí podporovali protesty napríklad vytváraním transparentov o potrebe uhlíkovo neutrálnej spoločnosti je dnešné zdražovanie šok, pretože si neboli schopný uvedomiť, čo to môže znamenať pre ich život. Uhlíkovú neutralitu si predstavovali ako Hurvínek válku. S rastom cien elektrickej energii, ktorý bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch si začínajú pomaly uvedomovať dôsledky.
V roku 2022 ešte teoreticky národné vlády budú zrejme schopné čiastočne korigovať rast cien keďže celková cena energií nie je tvorená len samotnou elektrickou energiou no po tomto roku kedy sa odstavia definitívne všetky jadrové elektrárne a časť uhoľných v Nemecku výrazne poklesne jej produkcia takže stúpne aj cena na Európskom trhu. Vzhľadom na politiku EK v otázke emisných povoleniek ktoré pôvodne chcela napríklad v roku 2021 zredukovať o 1,74 percenta ich zredukuje až o 2,2 percenta je pravdepodobné, že sa ich cena bude aj naďalej zvyšovať pričom hrajú dôležitú rolu pri určovaní výšky cien elektrickej energii, aj keď verejnosť o nich veľa nepočuje. Pred pár rokmi sa pohybovala cena emisných povoleniek na úrovni asi 5 euro. Minulý rok to bolo 20 až 30 euro a tento rok je to už cez 60 euro pričom cena bude aj naďalej rásť! Spoločne s tým je potrebné zvyšovať cenu elektrickej energii kvôli nutnosti zvýšiť podporu pre obnoviteľné zdroje. Kvôli ním je aj potrebné prebudovať sieť, pretože elektrická energia z obnoviteľných zdrojov nie je veľmi stabilná takže ak napríklad fúka viac vzniká prebytok energie, ktorý sieť nedokáže absorbovať, čo môže viesť k vážnemu poškodeniu prenosovej sústavy pričom naopak ak nefúka nie je v sieti dostatok energie takže zjednodušene povedané stlačíte vypínač a svetlo nikde.

Tie deti na uliciach zo smartfónmi si asi neuvedomili, kde sa berie elektrická energia pre ich fungovanie. Bude zaujímavé sledovať aký postoj začnú mať k zelenej politike ak nebudú môcť ísť na počítať alebo nabiť si mobil či tablet, pretože buď nie je aktuálne žiadna elektrika, alebo to rodičia nedovolia, pretože bude veľmi drahá. Takže prednosť bude mať chladnička a práčka.
Pochopiteľne vysoké ceny energií sa premietnu aj v spotrebných tovaroch alebo konkurencieschopnosti priemyslu. Už sa ozývajú hlasy pričom je to päť minút po dvanástej aké fatálne následky to môže mať pre mnohé firmy. Ak stratia konkurencieschopnosť v lepšom prípade sa len prepustí časť zamestnancov v horšom skončí celý podnik a kto bude živiť nie len ich, ale aj rodiny? Navyše podnik, ako to už v posledných rokoch je zvykom odíde do Ázijských krajín hlavne teda komunistickej Číny, ktorá prakticky každý mesiac spustí aspoň jednu uhoľnú elektráreň.
Emisné povolenky budú viesť ak k zdraženiu tepla. Ľudia tak budú nútení kúriť menej aby boli schopní zaplatiť účty takže sa možno navráti doba našich starých a prastarých rodičov. Tomu je potrebné hovoriť progres. Uhoľné prázdniny aj keď pod iným názvom budú asi znovu realitou. Dúfajme, teda v globálne oteplenie, aby tu v zime nebolo príliš často chladno. V Británii už dnes stovky ľudí v zime zomiera kvôli tzv. energetickej chudobe. Kvôli rastúcim cenám energií bude stúpať počet ľudí žijúcich v energetickej chudobe a teda pravdepodobne aj umierať.
Mimochodom viete čím sa má uhlie v teplárňach nahradiť? Plynom, biomasou a bioplynom. Napríklad kvôli produkcii biomasy je potrebné vo veľkom vyrubovať lesy alebo pestovať na poliach rôzne druhy plodín. Nie je neobvyklé, ako sa do Európy dovážajú pelety vyrobené z Kanadských, Amerických alebo Brazílskych stromov.
Bioplyn ak by sme nechceli byť závislí od Ruského plynu sa zase produkuje buď z plodín čo je podobné, ako pri biopalivách vďaka ktorým po desaťročiach poklesu počtu hladujúcich ľudí vo svete sa začal zvyšovať ich počet alebo sa pre zisk bioplynu používajú extrementy hospodárskych zvierat ktoré odkiaľ asi tak získame ak budeme všetci vegáni a stáda v mene klímy vybijeme???
Keď som už tu spomenul Rusko detičky a ich rodičia akosi zabudli na medzinárodné hľadisko. Prechod vykurovania a z časti aj produkcie elektrickej energii na plyn znamená vážne ohrozenie energetickej bezpečnosti Európy. V zime môže Ruská federácia rozohrať hru v ktorej Európa bude vždy ťahať za kratší koniec. Už teraz obmedzuje dodávky plynu španuje cenu na hor čím si na jednej strane pomáha zlepšovať svoju zlú ekonomickú situáciu na druhej dôležitejšej strane stlačí Nemecko do dostavby plynovodu Nord Stream 2, vďaka ktorému bude stredná Európa a Ukrajina v ešte nevýhodnejšom postavení voči Rusku než Európa Západná. Preto sa Poľsku hovorí o pakte Molotov-Ribbentrop 2.0. Ak si teda bol niekto pripomenúť okupácia Česko-Slovenska a zároveň podporuje dnešnú ekologickú politiku mal by si uvedomiť, ako jeho konanie pomáha znovu posilniť Ruský vplyv v našom priestore.

A to sme len pri energetike. Už dnes zdražuje stavebný materiál, ktorý vzhľadom na snahu rozšíriť emisné povolenky napríklad aj na cementárne bude prirodzene viesť k rastu cien, aj v stavebníctve. Takže sa nebude musieť ani zakazovať stavba nových rodinných domov, ako to navrhujú Nemeckí zelení pretože okrem pár ľudí nebude mať človek na stavbu finančné zdroje. Ono už aj obyčajná rekonštrukcia bude finančne nákladná.
Od energetiky a stavebníctva prejdime možno k najdôležitejšej oblasti, ktorej sa zdražovanie nevyhne. Potraviny. Ich cena bude v najbližších rokoch výrazne rásť bez ohľadu na to či sa jedná o živočíšne alebo rastlinné produkty. Z mäsa, mlieka, syrov alebo vajec sa stane luxusný tovar vzhľadom na snahy zelených znižovať emisie CO2. Ľudia budú musieť za potraviny utratiť výrazne viac než v súčasnosti aj keď sa uvažuje znížiť dane na neživočíšne produkty, pretože tlak na zelené poľnohospodárstvo neumožní znížiť ceny. Samozrejme ak nebudú potraviny dotované štátom. Bude zaujímavé sledovať reakcie protestujúcich, keď budú mať poloprázdny tanier. Ak podľa Vás straším skúste si predstaviť žiť zo 600 eurového resp. 15 tisíc korunového platu pri zvýšení všetkých životných nákladov o dvojcifernú čiastku.
Pri platoch sa dostávame k otázke práci. Presnejšie ľudí, ktorí každý boží deň musia autami dochádzať za prácou. Pre mnoho z nich sa v najbližších rokoch stane veľký problém výrazne zdraženie pohonných hmôt pretože emisné povolenky sa majú rozšíriť práve na ne. To bude viesť k faktickému znemožneniu používať klasické automobily. Elektromobily si nebudú môcť dovoliť či už z dôvodu vysokej ceny pri kúpe alebo prevádzke. Z auta sa tak stane luxus ako tomu bolo pred sto rokmi. Lenže, ako sa títo ľudia dostanú do práce? Pre mnoho z nich MHD nepripadá v úvahu a bicykel taktiež nie. Napadlo niekoho, ako sa to bude riešiť?
Je smutné, ako politická diskusia sa na Slovensku otázke zelenej politiky vôbec nevenuje takže napríklad Sulík používa skutočne trápny argument pri raste cien, lebo Fico. Diskusia v republike Českej je na výrazne vyššej úrovni no stále vzhľadom na tak zásadnú tému je zúfalo nedostatočná.
Neviem nakoľko si ľudia uvedomujú kam súčasný smer vývoja vedie. V mnohom mi dnešná klimatická politika pripadá skôr regresívne a nie progresívne. Ako sa ukazuje navraciame sa do minulosti a slová niektorých politikov to potvrdzujú. Európania schudobnejú a to výrazne. Slová o tom, ako nás svet bude nasledovať pretože budeme príkladom stačia skutočne na získanie si malých detí. Amerika, India a hlavne komunistická Čína sa radujú, keď sa z Európy stáva dobrovoľne skanzen nepredstavujúci žiadnu konkurenciu ekonomicky ani politicky. Navyše ak si pozriete trendy tak nedosiahneme nič. Európa už dávno nie je hlavným producentom CO2 takže ak by sme dnes mali nulovú produkciu pri dnešnom raste hlavne Indii a komunistickej Číny to do pár rokov dotiahne svet na dnešnú úroveň takže jediná vec, ktorá sa dosiahne je zníženie našej životnej úrovni, položenie zvyškov moci a vplyvu Európy prípadne Západu. EK asi žije v predstave Európy z roku 1914.

Dnešní zelení politici už otvorene hovoria a zdražovaní. Mňa napríklad v diskusii pod lampou šokovalo s akou ľahkosťou to hovoril poslanec Michal Wiezik pričom evidentne nebol schopný pochopiť čo môže znamenať pre rodinný rozpočet zdraženie všetkého aj o jednocifernú sumu, o ktorej sa tu, ale skutočne nebavíme. Toto zdraženie môže byť pre väčšinu neriešiteľné a ja sa obávam kam to ľudí dovedie. Ak sa nezmierni dnešný tlak ale bude sa naopak ešte stupňovať bojím sa nadchádzajúcich dvoch desaťročí. Veď stačí si spomenúť na žlté vesty, ktoré neboli žiadnou hybridnou operáciou Kremlu, ako pokiaľ si dobre pamätám naznačovali niektoré médiá na Slovensku. Isteže ich využili prečo nezužitkovať príležitosť ale skutočný dôvod bolo zdraženie pohonných hmôt kvôli zelenej politike. Bolo to síce len malé zdraženie no pre pravidelne dochádzajúcich ľudí to kriticky ohrozilo rodinný rozpočet čo ľudia ako pán europoslanec, aby som bol presný asi nedokážu pochopiť. Je zaujímavé ako na tento fakt dnes upozorňujú prakticky výhradne pravicové strany.
Problém emisných povoleniek a ďalších nových daní zavádzaných v mene boju proti klimatickej zmene bude viesť k väčšiemu prerozdeľovaniu a teda menšej slobode. Je potrebné si uvedomiť že čím viac štát prerozdeľuje tým je človek menej slobodný a skôr môže spoločnosť stratiť slobodu a demokraciu, pretože držiteľ moci finančným nátlakom môže ovplyvňovať správanie sa ľudí. Pokiaľ chce Európska Únia kompenzovať sociálne dopady klimatickej politiky, pretože si už uvedomuje, ako opatrenia budú viesť k nárastu počtu ľudí žijúcich v chudobe alebo na jej hrane spôsobom, že polovica výnosov z emisných povoleniek pôjde na sociálny fond bude to nutne viesť k závislosti občanov na systéme. Koniec koncov sám Timmermans hovorí o potrebe novej spoločenskej zmluvy ktorá upraví vzťah občana a štátu, čo sú síce kvetnaté slová, ktoré Vás naučia používať napríklad na vysokej škole, ale v praxi to nie je nič iné ako zmena systému resp. režimu. Už na Bratislavskom proteste sa hovorilo o zriadení klimatického panelu, ktorý by mohol vetovať rozhodnutie demokraticky zvolených poslancov ak usúdia, že zákon nie je v súlade s bojom proti klimatickej zmene, čo rozhodne nie je systém demokratický. Samozrejme tiež použili kvetnatejšiu reč. Nie je to nič neobvyklé. Z úst ekologických aktivistov bežne počuť slová o deštrukcii demokracii pretože vzhľadom na jej mechanizmy je prekážkou v boji proti klimatickej zmene.
Jedna z obáv, ktoré v závere nemôžem nespomenúť je možná snaha hľadať vinníka pri krachu zelenej politiky resp. jej jednotlivých častí. Dejiny sú plné príkladov, ako neúspech megalomanských projektov ideológovia zvádzali na niekoho alebo niečo. Takže za neúrodu zemiakov mohol americký brouk za hladomor v komunistickej Číne mohli vtáky, za neúspech mohla buržoázia, pravičiari, kresťania, zahraničie, a tak ďalej. Až tento grandiózny program krachne nebude to ako pri Lisabonskej stratégii, o ktorej ste asi ani nepočuli. Samozrejme moju obavu môžete chápať ako poplašnú správu no v dnešných časoch sa aj tie najzakladanejšie istoty rúcajú.
Nedovolím si nespraviť na úplnom konci jednu odbočku. Napadlo niekoho z čoho vlastne ideme budovať cesty? Viete z čoho sa vyrába asfalt? Z čoho budeme stavať veterné elektrárne ak budeme tlačiť na znižovanie produkcie cementu? Z čoho budeme vyrábať elektromobily alebo solárne panely, keď sa odhaduje, že komunistická Čína ovláda väčšinu kľúčových nálezísk nerastných surovín pre ich produkciu? Vari niekto chce tvrdiť, že Európa bude môcť viesť suverénnu politiku? A videl niekto vôbec, ako to v baniach a ich blízkom okolí vôbec vyzerá?
Pridať komentár