V roku 2015 Maďarsko pod vedením Viktora Orbána sa rozhodlo pre vybudovanie hraničného plotu na hraniciach so Srbskom. Za tento krom sa zniesla na jeho počínanie ostrá vlna kritiky, ktorá pretrváva dodnes napriek tomu, že Orbánove riešenie prijala väčšina štátov v Európskej únii.
Keď v roku 2015 nedokázala adekvátne reagovať Európska únia a jej kľúčové členské štáty na migračnú krízu rozhodlo sa Maďarsko pod vedením Viktora Orbána k ráznemu kroku. Postaviť na vonkajšej hranici EÚ plot, ktorý by zamedzil nekontrolovanému prívalu ľudí. Za tento krok si vyslúžil ostrú kritiku zo strany lídrov EÚ a jej kľúčových členských štátov. Nehovoriac o kritike zo strany neziskových organizácií a aktivistov.
Dôrazne hovorili, že ploty nič nevyriešia, pretože nie sú riešením. Smer cesty sa síce zmení no do Európy sa dostanú keďže sa nedajú dôsledne chrániť hranice. Hneď za tým hovorili o povinnosti prijať každého kto vstúpi na Európsku pôdu bez ohľadu na dôvod, pretože sme bohatá spoločnosť, ktorá predsa chce hájiť Európske hodnoty. Podľa vtedajšieho Luxemburského ministra zahraničia malo Maďarsko byť vylúčené z EÚ kvôli nerešpektovaniu Európskych hodnôt.
Po výstavbe plotu sa skutočne ľudia vydali na cestu cez Chorvátsko, Slovinsko a Rakúsko, ale posledne menovaný štát, ktorého vtedajší kancelár Faymann prirovnal Maďarskú politiku k holokaustu začal sám budovať na svojej hranici so Slovinskom plot. Ten neskôr Rakúsko rozšírilo aj na hranice s Talianskom. Na Rakúsko sa síce zniesla vlna kritiky no nebolo možné ju porovnávať s kritikou Maďarska. Ploty však začali fungovať a od vtedy ich už postavilo alebo stále buduje Grécko, Litva, Estónsko, Dánsko, Poľsko, Bulharsko a rozšírilo svoj plot z roku 2005 (!) v Mellile a Ceute aj Španielsko. Pozoruhodný počet štátov investuje prostriedky do niečoho, čo nemá fungovať.

Ešte pozoruhodnejší je však postoj Európskych elít. Tie sa stále častejšie vyjadrujú ak nie neutrálne tak priaznivo o štátoch, ktoré budujú ploty! Pred začiatkom pandémie predsedkyňa Ursula von der Leyen pochválila Grécko za budovanie plotu, ktorý dokončilo pred pár dňami a označila ho za „štít Európy“. Po nečakanom prepuknutí migračnej krízy na Litovsko-Bieloruskej hranici sa začal plot budovať aj na tejto hranici. Po skúsenostiach z Maďarsko a Rakúskom začali budovať ploty na hraniciach s Bieloruskom všetky členské štáty Európskej únii.
Prečo Európske elity dnes podporujú alebo nekritizujú výstavbu plotov a politikov, ktorí zahajujú ich výstavbu neoznačujú ako xenofóbov, rasistov fašistov etc. a krajiny, ktorým vládnu nechcú vylúčiť z EÚ? Ploty na Grécko-Tureckej, Litovsko-Bieloruskej alebo Španielsko-Marockej hranici nie sú proti Európskym hodnotám na rozdiel od plotu na Maďarsko-Srbských hraniciach?
Chápem absenciu kritiky napríklad pri Litve, ktorá väčšinou podporuje politiku Bruselu ale, čo v prípade Bulharska, Grécka a hlavne Poľska? Predovšetkým posledne menovaní vedie otvorenú vojnu z EÚ tak prečo nepočuť kritiku? Pravdepodobne nastala zmena paradigmy kedy si Európski lídri uvedomili potrebu chrániť vonkajšie hranice EÚ, pretože nebude schopná prijať každého kto vstúpi na Európsku pôdu.
Európa nie je dostatočne veľká, aby dokázala prijať všetkých ľudí, ktorí usilujú o život v nej. Ak by chcela prijímať každého kto vstúpi na jej pôdu jej sociálne systémy skolabujú, pretože štáty nebudú schopné financovať všetky programy ku ktorým sa zaviazali, pretože hospodárstvo nedokáže absorbovať veľké počty prichádzajúcich ľudí takže budú brať od štátu viac než mu dajú. Nie je to ich chyba, ale suchá ekonomická logika. Politici ani aktivisti si to vtedy nechceli, nevedeli alebo nemohli priznať takže sa rozhodli prijať každého kto sa vtedy na hraniciach nachádzal.
Tento krok, teda jednorazovo prijať ľudí čakajúcich na hraniciach nemôže v dnešnom svete, v ktorom ktokoľvek môže zdieľať informácie v reálnom čase s kýmkoľvek na planéte fungovať. Ak sa otvorili hranice kvôli státisícom možno ich otvoria znovu ak sa zhromaždí podobný alebo väčší počet takže sa na cestu vydajú ďalší ľudia čo nás nevyhnutne dostane do začarovaného kruhu, pretože v celom svete vzrastá počet ľudí žijúcich v chudobných krajinách.
Je treba na druhej strane priznať, že ploty skutočne nie sú dlhodobým riešením problémov spojených s migráciou, ale riešením nie je ani ich neustále prijímanie. Zatiaľ lepšie riešenie, ako ploty nemáme a v dohľadnej dobe mať asi ani nebudeme vzhľadom na neochotu EÚ a jej členských štátov využívať kombináciu ekonomickej, politickej a vojenskej moci v oblastiach, kde by to bolo potrebné (napríklad Sahel v Afrike).
Okrem toho je potrebné akceptovať fakt, ako právo na lepší život nie je legitímny dôvod na udelenie azylu, pretože systém pri dlhodobom veľkom počte prichádzajúcich ľudí skolabuje takže celé bohatstvo sa stane minulosťou.
Pri spätnom pohľade je budovanie plotov na vonkajších hraniciach Európskej únii správne riešenie no Orbánovi sa nikto neospravedlnil za kritiku, ktorú musel vtedy znášať aj od lídrov, ktorí dnes výstavbu plotov podporujú na iných hraniciach.
Zdroje:
Pridať komentár