V pondelok bol schválený ústavný zákon, ktorý nás v podstate nasmeroval k budovaniu autoritatívneho štátu. Pokiaľ sa Vám tento názor zdá prehnaní vypočujte si dôvody, ktoré má vedú k tomu záveru v nasledujúcich minútach.
V pondelok za ústavný zákon hlasovalo 91 z 94 prítomných poslancov pričom schválený bol za menej, ako pol hodinu (!) a dostatok poslancov mala vláda len vďaka účasti pozitívnych poslancov. Už len tento spôsobom odporuje duchu vyspelého liberálne demokratického právneho štátu. Ústavný zákon, ktorého právna sila je na úrovni ústavy bol prijatí bez poriadnej diskusii v NR SR, ale aj odbornej a laickej verejnosti? Vari si poslanci nie sú schopní uvedomiť jeho závažnosť? Sú to vari len cvičené opičky hlasujúce podľa palca?
Tento zákon nemú poistku akú navrhovala poslankyňa Hatráková paradoxne z Oľana resp. KÚ, aby prestal platiť pol roka maximálny rok po jeho prijatí. Tento zákon tu bude platiť, kým nebude ústavnou väčšinou zrušení, a to bude musieť byť väčšina skutočne demokraticky zmýšľajúcich ľudí.
Samotný ústavný zákon totiž posilňuje výrazne vládu na úkor NR SR. To, čo rozhodne vláda až neskôr schvaľuje NR SR pričom, ale stačí jednoduchá väčšina, ktorú je pre vládu prakticky nemožné nezískať. Ústavný zákon umožňuje, ale predlžovať výnimočný či núdzový stav prakticky do nekonečna, čo je veľmi nebezpečné prečo ústavný zákon zásadným spôsobom obmedzuje základné ľudské práva a slobody. Vláda tak môže potencionálne obmedziť ľudské práva a pod pláštikom právneho štátu zaviesť autoritatívny teoreticky aj totalitný spôsob vládnutia, pretože voľby sa síce môžu konať, ale v deformovanej podobe. To si, ale väčšina z nás nemusí spočiatku ani len všimnúť.
V ústavnom zákone sa totižto píše nasledovné: „obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia núteným pobytom v obydlí alebo evakuáciou na určené miesto“ ďalej „obmedziť slobodu pohybu a pobytu“ a taktiež „nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom, alebo na bezprostredne ohrozenom území“.
Iste ma teraz môžete kritizovať veď v prípade závažnej situácie je to správne a logické riešenie. To je síce pravda, ale prijatý ústavný zákon poskytuje vláde značnú voľnosť v jeho aplikácií pričom zákon, aj keď sa Čínsky vírus presunie len na stránky učebníc ústavný zákon tu stále bude. Dnešná podoba v ktorej sa smie vyhlásiť núdzový stav na 90 dní a výnimočný stav na 60 dní je tu práve z dôvodu potreby ochrániť základné ľudské práva a slobody spolu s demokratickým štátom pred nástupom nedemokratického štátu obmedzujúceho základné ľudské práva a slobody.
Ak ho aj táto vláda nezneužije pričom určité náznaky potencionálneho zneužitia môžeme pociťovať tak, čo, keď príde niekto kto tak učiní? Navyše vzhľadom na názory napr. dnešných ekologických aktivistov sa v ústavnom zákone píše, že je možné aplikovať tento zákon aj v prípade „ohrozeniu životného prostredia“. Pokiaľ sledujete pozorne ich názory často sa prejavujú až totalitne. Tento ústavný zákon im poskytuje nesmierne kreatívny spôsob potlačenia zásad demokratického a pravého štátu rešpektujúceho základné ľudské práva a slobody. Myslím, že o hrozbe zo strany zelenej no nie ekologickej strany sediacej v NR SR nemusím vôbec písať.
Základným pilierom demokracie, ako ho definuje napr. Americký ústavný poriadok je vyvažovanie moci. Týmto zákonom sa, ale významne mení rozloženie moci a osobne stále častejšie si kladiem otázku či by nebolo vhodné mať na Slovensku Senát z pomerne silným postavením, aby miernil excesy akejkoľvek vládnej väčšiny v NR SR.
Mimochodom, kde je naša prezidentka Zuzana Čaputová s jej ochranou liberálnej demokracie? Prečo proti tomuto zákonu razantne nevystúpila? Kde je Za slušné Slovensko? Kde sú všetci tí obrancovia demokracie, ktorí obviňujú Obrána z budovania autoritarizmu? Sami svojim mlčaním vytvorili podmienky pre vznik autoritatívneho štátu u nás! Čoho sa boja? Boja sa Matoviča? To, že je Šeliga pokrytec sme zistili pri potratoch, ale, čo ostatní?
Jediný kto v NR SR sa z vládnych poslancov postavili za demokratické a slobodné Slovensko bola poslankyňa za Oľano, KÚ Hatráková, poslanec za Oľano Čepčeka a poslankyňa Za ľudí Letanovská. Z novinárov paradoxne jediný kto razantnejšie proti návrhu vystúpil bol Peter Zajac z časopisu .týždeň.
Pridať komentár