Pred pár týždňami kritizovala Čína, Sýria a Irán Spojené Štáty kvôli porušovaniu ľudských práv. Prečo nezačnú aktívne riešiť policajnú brutalitu, vraždenie a diskrimináciu Afroameričanov, systematický rasizmus, náboženskú netoleranciu etc.
Už len štáty ktoré vznášajú kritiku vzbudzujú skôr úsmev. Štáty patriace medzi najväčších porušovateľov ľudských práv kritizujú USA kvôli nim. Len na príklade Číny si môžeme ilustrovať absurdnosť takejto kritiky. Štát ktorý prevádzkuje pracovné tábory pre asi dva milióny Ujgurov a využíva ich ako otrockú pracovnú silu, brutálne zasahuje proti protestujúcim v Hon-Kongu, okupuje krajinu Tibet alebo prenasleduje Čínskych kresťanov ide niečo hovoriť o ľudských právach v Spojených Štátoch? Kde sa v USA deje niečo podobné?
Mimochodom v Číne je do dnes prítomný silný rasizmus paradoxne hlavne voči černochom. S černochmi sa totiž to spája vysoká kriminalita, drogy, HIV a chudoba. Kde je BLM so svojimi protestami proti Čínskej vláde? Prečo sa na pôde OSN nezačne riešiť aj rasizmus a predsudky ktoré panujú Číne hlavne voči černochom?
Nepopieram závažnosť problémov, ktoré sú v USA hlavne policajnú brutalitu primárne spôsobenú nedostatočným výcvikom a kovbojským prístupom najskôr strieľať potom sa pýtať, ale, že to hovorí práve Čína, Irán a Sýria je komické.
Ale, keď si uvedomíme, že od roku 2006 do roku 2016 nevydala rada OSN pre ľudské práva ani jednu rezolúciu voči štátom, ako sú Irak, Katar, Čína, Rusko, Turecko, Alžírsko, Somálsko, Pakistan, Venezuela alebo Zimbabwe je viac ako smiešne, aby práve na pôde rady OSN pre ľudské práva sa kritizovali Spojené Štáty kvôli ľudským právam. Keď rada vôbec nekritizovala dodržiavanie ľudských práv v Číne, Pakistane alebo Turecku.

Ono človek sa zasa tomu veľmi nediví. Ak mohla rade predsedať Saudská Arábia a často sú do rady volené štáty povedzme s vlažným prístupom k základným ľudským právam a nepriateľsky naladené voči západu je zrejmé na koho budú primárne smerovať kritiku. Asi ju nebudú smerovať do vlastných radov. Členmi rady OSN pre ľudské práva bola alebo je skutočne vyberaná spoločnosť: Katar (štedro dotuje islamských teroristov pravdepodobne po dnešné časy), Irak (je rozpadnutý štát, kde ľudské práva porušuje každá strana a štát sám o sebe fakticky neexistuje), Rusko (tam zasa „záhadne“ umierajú novinári pár rokov), Etiópia (bol prakticky marxistický policajný štát potlačujúci opozíciu v dobe členstva v rade a do dnes to nie je štát, ktorý by zrovna mohol niečo hovoriť o dodržiavaní ľudských práv), Čína (okrem vyššie spomenutého realizuje Orwelloskú totalitu v praxi), Burundi (je na tom podobne ako Etiópia, systematické mučenie , organizované sexuálne násilie, prenasledovanie opozície v dobe keď bola členom rady a do dnes to s dodržiavaním ľudských práv nepreháňa), Pakistan ( v tomto štáte je zase prenasledovanie nemoslimov fakticky „národný“ šport), Venezuela (je socialistický štát silne potlačujúci opozíciu), Líbya (je rozpadnutí štát, niečo na spôsob Iraku) či Kuba (niečo na spôsob Venezuely aj keď dnes je už režim o niečo miernejší než pred pár rokmi).
Ak sa človek na niečo také pozerá vážne sa čuduje ako môžu demokratické štáty môžu vôbec financovať organizáciu, v ktorej totalitné a autoritatívne štáty idú poučovať demokratické štáty za ich vlastné peniaze, ako dodržovať ľudské práva.
Myšlienka, aby všetky regióny sveta boli rovnomerne zastúpené v rade OSN pre ochranu ľudských práv a neboli tak diskriminované znie pekne no v praxi je to absurdné. Pokiaľ chcete chrániť základné ľudské práva nemôžete mať, predsa vo vedený štát, kde sa konajú verejné popravy useknutím hlavy, štát drží v pracovných táboroch státisíce ľudí alebo prenasleduje inoveriacich ľudí.
Tento rok už do rady OSN pre ľudské práva nebola zvolená Saudská Arábia ale zvolená bola Kuba, Rusko, Pakistan a Čína. Výkvet štátov dodržiavaniach ľudské práva. Europoslanec Tomáš Zdechovský asi jediný europoslanec v Českom a Slovenskom kontexte upozornil na problém rady OSN pre ľudské práva . Nezvolenie Saudskej Arábie si vysvetlil sarkasticky tak „že loni popravili pouze 184 lidí, což na standardy ostatních zvolených zemí je najednou jaksi „málo“.
Tomáš Zdechovský hovorí jednoznačne a nemôžem s ním nesúhlasiť. Vystúpiť z rady OSN pre ľudské práva tak, ako to už učinili Spojené Štáty. Nemá zmysel legitimizovať a hlavne financovať organizáciu, v ktorej dohliadajú na ľudské práva totalitné, autoritatívne a despotické štáty.
Pridať komentár